tisdag 1 november 2016
Utomhusrum
Trädgårdsurnor gjutjärn
300. Poul Kjaerholm, "PK-22", fåtöljer, 1 par, E Kold
100. Axel Einar Hjorth, "Skoga", bänk
Trädgårdsurna empirstil
112. Börge Mogensen, "Spanska stolen", 1 par
298. Poul Kjearholm, "PK-11", stolar ,6 st., E Kold Ch.
140. Axel Einar Hjorth, "Lovö", matbord, NK
120. Hans J. Wegner, "Folding Chair", Johannes Hansen
Trädgårdsurna 1900-talets slut
217. Gino Sarfatti, "1055", golvlampa, Arteluce
280. Poul Kjaerholm, "PK-61", soffbord, E Kold
160. Axel Einar Hjorth, "Lovö", bord, 1 par, NK
156. Børge Mogensen, bänk, Erhard Rasmussen
145. Axel Einar Hjorth, "Utö", pall, NK
163. Axel Einar Hjorth, "Lovö", stolar, 4 st., NK
259. Josef Frank, pall, Svenskt Tenn
250. Knud Faerch, stolar, 6 st., Danmark 1950-tal
274. Ingvar Hildingsson, pallar, 2 st., I.H. slöjd
147. Axel Einar Hjorth, "Lovö", skåp, NK
Industristol med bord Edvard Lundquist
Arne Jacobsen
119. Fritz Hansen, "1565", fåtölj, Danmark
146. Axel Einar Hjorth, "Utö", pall, NK
151. Larsen & Bender, pallar, Willy Beck, Danmark
281. Poul Kjaerholm, "PK-22", fåtöljer, 1 par, E. Kold
256. Hugo Svensson, bänkar, 2 st., Bjärnums möbelfabrik
121. Tove & Edvard Kindt-Larsen, fåtöljer, 1 par
351. Barbro Nilsson, "Rubinstjärnan", väggtextil, MMF
270. Jørgen Høvelskov, "Harp chair", Danmark
Tom Dixon takarmaturer
Golvlampa Jacobsen
358. Märta Måås-Fjetterström "Höstmattan", matta
128. Axel Einar Hjorth, "Lovö", matbord, NK
214. Fåtöljer, 1 par, furu, Swedish Modern
222. Pierre Jeanneret, "Tree trunk table", ca 1954
102. Josef Frank, bänk, Svenskt Tenn
152. Knud Færch, stolar, 6 st., modell 215, Danmark
215. Taburetter, 1 par, Swedish Modern, furu
158. Axel Einar Hjorth, "Lovö", stolar, 1 par, NK
Trädgårdsbord
Gjutjärnsurnor empirestil
Trädgårdsstolar 1900-talets slut
186. Mathieu Matégot, stolar, 1 par, 1950-tal
188. Mathieu Matégot, bord, Frankrike, 1950-tal
202. Edvin Helseth, fåtöljer ,1 par, Trybo, 1965
Arne Jacobsen
Stolar 1900-talets slut
Trädgårdsbord 1900-talets slut
Trädgårdsbord
Hans J Wegner Y-stolar
171. Axel Thygesen, taburetter, 4 st., Interna, Danmark
Urnor lergods
295. Pierre Chapo, "S11", stolar 4 st., Paris
552. Anna Lisa Thomson, vaser, 3 st., "Paprika"
245. Ivar Johnsson, "Dianaurnan", 1 par, Näfveqvarn
566. Eva Bengtsson, golvvas, Sverige
117. Axel Einar Hjorth, "Utö", soffbord, NK
197. Mario Marenco, "Cynthia", takkrona, Artemide
Källor Stockholms Auktionsverk och Pinterest
Senare inlägg
Äldre inlägg
Startsida
Prenumerera på:
Inlägg (Atom)